Skip to content

469 Duke Ct.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block173
Lot6.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,424
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
51%
Improvement Value:$130,000
49%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+5.2%
2024$6,474+3.5%
2023$6,255+1.3%
2022$6,176+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,424DeedBook 18678, Page 1703Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$133,200
DeedBook 5510, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1997