Skip to content

472 Duke Ct.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block173
Lot6.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 1997
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,997
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
38%
Improvement Value:$219,100
62%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+5.2%
2024$8,732+3.5%
2023$8,437+1.3%
2022$8,330+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,997DeedBook 17628, Page 849Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 10812, Page 1576

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 10351, Page 1738

Property Sale

Sale
$169,813
DeedBook 5587, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5397, Page 621