Skip to content

464 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block173
Lot6.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,957
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
37%
Improvement Value:$217,400
63%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+5.2%
2024$8,455+3.5%
2023$8,169+1.3%
2022$8,066+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,957DeedBook 19502, Page 21Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,957DeedBook 16512, Page 1626Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 13558, Page 1544

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5635, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5397, Page 621