Skip to content

462 Duke Ct.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block173
Lot6.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 1893
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,893
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
36%
Improvement Value:$219,600
64%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+5.2%
2024$8,381+3.5%
2023$8,098+1.3%
2022$7,996+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 16659, Page 223Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5662, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5397, Page 621