Skip to content

470 Duke Ct.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2015

Property Information

Block173
Lot6.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class17
Description2SF3G-P 2307
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,307
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
34%
Improvement Value:$261,800
66%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+5.2%
2024$9,783+3.5%
2023$9,452+1.3%
2022$9,333+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 15845, Page 860Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$179,350
DeedBook 5508, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1997