Skip to content

484 Bara St.Brick, NJ 08723

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block175
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
61%
Improvement Value:$69,300
39%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+5.2%
2024$4,402+3.5%
2023$4,253+1.3%
2022$4,199+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,040DeedBook 20066, Page 754Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,040DeedBook 20060, Page 1011Recorded7/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955