Skip to content

523 Route 35 SoMantoloking, NJ 08738

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G-P 1924
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,924
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,100
74%
Improvement Value:$194,700
26%
Total Assessment$753,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,471+5.2%
2024$18,506+3.5%
2023$17,880+1.3%
2022$17,654+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5673, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1975