Skip to content

499 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block189.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,239
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
52%
Improvement Value:$102,200
48%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,458+5.2%
2024$5,187+3.5%
2023$5,012+1.3%
2022$4,949+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,250
DeedBook 4783, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1950