Skip to content

465 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block189.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
67%
Improvement Value:$54,300
33%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,280+5.2%
2024$4,068+3.5%
2023$3,930+1.3%
2022$3,881+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 13075, Page 1709

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 12280, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1940