Skip to content

449 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block189.02
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
43%
Improvement Value:$147,200
57%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+5.4%
2024$6,135+3.6%
2023$5,920+1.3%
2022$5,842+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950