Skip to content

547 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2007

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block18
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G-P 4135
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,135
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,200
47%
Improvement Value:$738,400
53%
Total Assessment$1,382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,713+5.2%
2024$33,943+3.5%
2023$32,795+1.3%
2022$32,381+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 13005, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$890,000
DeedBook 11318, Page 1647

Property Sale

SaleMulti
$717,000
DeedBook 11027, Page 1697