Skip to content

559 Michelle PlBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block190.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
49%
Improvement Value:$135,500
51%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+5.2%
2024$6,562+3.5%
2023$6,340+1.3%
2022$6,260+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979