Skip to content

554 Susan DrBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block190.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,692
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
50%
Improvement Value:$131,800
50%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+5.2%
2024$6,474+3.5%
2023$6,255+1.3%
2022$6,176+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 12967, Page 1180

Property Built

Built

Year Built: 1979