Skip to content

317 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Date
Apr 16, 1997

Property Information

Block190.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
53%
Improvement Value:$119,200
47%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+5.2%
2024$6,174+3.5%
2023$5,966+1.3%
2022$5,890+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984