Skip to content

550 Baxter St.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block190.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
49%
Improvement Value:$137,200
51%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+5.2%
2024$6,641+3.5%
2023$6,416+1.3%
2022$6,335+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986