Skip to content

315 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block190.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,723
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
47%
Improvement Value:$147,900
53%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+5.2%
2024$6,891+3.5%
2023$6,658+1.3%
2022$6,574+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 12173, Page 1873

Property Built

Built

Year Built: 1987