Skip to content

311 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block190.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,204
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
39%
Improvement Value:$204,500
61%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+5.2%
2024$8,286+3.5%
2023$8,006+1.3%
2022$7,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987