Skip to content

305 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block190.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,316
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
36%
Improvement Value:$235,100
64%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557+5.2%
2024$9,084+3.5%
2023$8,776+1.3%
2022$8,665+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 17259, Page 1928Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5276, Page 584

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5039, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1987