Skip to content

327 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block190.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,617
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+5.2%
2024$6,322+3.5%
2023$6,108+1.3%
2022$6,031+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 16315, Page 1390Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 4831, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1984