Skip to content

492 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$287,900
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block190.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1648
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,648
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
43%
Improvement Value:$164,000
57%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+5.2%
2024$7,058+3.5%
2023$6,820+1.3%
2022$6,733+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$287,900

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 15779, Page 1940Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$124,999
DeedBook 5333, Page 771

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5035, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1992