Skip to content

480 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block190.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
47%
Improvement Value:$144,300
53%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+5.2%
2024$6,707+3.5%
2023$6,480+1.3%
2022$6,398+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 17194, Page 695Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 12163, Page 1801

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10508, Page 1580

Property Built

Built

Year Built: 1982