Skip to content

501 Dorothy Pl.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block190.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,702
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
51%
Improvement Value:$125,700
49%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+5.2%
2024$6,300+3.5%
2023$6,087+1.3%
2022$6,010+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5460, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1988