Skip to content

495 Dorothy Pl.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block190.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
42%
Improvement Value:$186,200
58%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+5.2%
2024$7,814+3.5%
2023$7,550+1.3%
2022$7,455+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15491, Page 1006

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12603, Page 1387

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 4763, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1989