Skip to content

544 Dorothy Pl.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block190.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,750
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$135,200
51%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,850+5.2%
2024$6,511+3.5%
2023$6,291+1.3%
2022$6,211+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 17518, Page 1248Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4769, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1988