Skip to content

367 Church RdBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block190.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage963
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
63%
Improvement Value:$85,100
37%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,943+5.2%
2024$5,649+3.5%
2023$5,458+1.3%
2022$5,389+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 17376, Page 310Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5520, Page 720

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4805, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1960