Skip to content

538 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$667,500
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block190.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,774
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
37%
Improvement Value:$212,000
63%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+5.2%
2024$8,241+6.9%
2023$7,713+1.3%
2022$7,612+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$667,500
Sq Ft2,774DeedBook 19824, Page 118Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,774DeedBook 18111, Page 622Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11495, Page 415

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 10127, Page 1654

Property Sale

Sale
$134,990
DeedBook 5251, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1995