Skip to content

516 Whitethorn CtBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block190.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,418
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
51%
Improvement Value:$132,100
49%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+5.2%
2024$6,572+3.5%
2023$6,350+1.3%
2022$6,270+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5205, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1994