Skip to content

518 Whitethorn CtBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$126,190
Last Sale Date
Dec 15, 1994

Property Information

Block190.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 1816
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,816
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
44%
Improvement Value:$162,300
56%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+5.2%
2024$7,097+3.5%
2023$6,857+1.3%
2022$6,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$126,190
DeedBook 5228, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1994