Skip to content

520 Whitethorn CtBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block190.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,692
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
46%
Improvement Value:$153,200
54%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+5.2%
2024$7,026+3.5%
2023$6,789+1.3%
2022$6,703+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,692DeedBook 18701, Page 1298Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$119,002
Sq Ft1,692DeedBook 17628, Page 1Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 15859, Page 1513Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5718, Page 280

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5468, Page 181

Property Sale

Sale
$120,490
DeedBook 5216, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1994