Skip to content

529 Whitethorn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block190.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2289
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,289
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
37%
Improvement Value:$231,500
63%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443+5.2%
2024$8,975+3.5%
2023$8,672+1.3%
2022$8,562+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,500

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 15855, Page 783Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10265, Page 1753

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5228, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1994