Skip to content

517 Whitethorn CtBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block190.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
48%
Improvement Value:$138,500
52%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+5.2%
2024$6,533+3.5%
2023$6,312+1.3%
2022$6,232+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13103, Page 1329

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5628, Page 325

Property Sale

Sale
$114,990
DeedBook 5224, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1994