Skip to content

564 Michelle PlaceBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block190
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,784
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
47%
Improvement Value:$153,300
53%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,470+6.1%
2024$7,041+3.5%
2023$6,803+1.3%
2022$6,717+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 10263, Page 1513

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5432, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$37,750
DeedBook 5193, Page 871