Skip to content

586 Allen RdBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block194.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,238
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
44%
Improvement Value:$165,600
56%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,700+5.2%
2024$7,318+7.3%
2023$6,821+1.3%
2022$6,732+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,238DeedBook 18863, Page 1951Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4762, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1970