Skip to content

590 Allen Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$134,882
Last Sale Date
Dec 10, 2017

Property Information

Block194.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,654
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
49%
Improvement Value:$135,500
51%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+5.2%
2024$6,579+3.5%
2023$6,357+1.3%
2022$6,277+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,882

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 17078, Page 1354Recorded4/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970