Skip to content

605 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1954

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block194.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,197
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
60%
Improvement Value:$84,600
40%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,411+5.2%
2024$5,143+3.5%
2023$4,969+1.3%
2022$4,906+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,197DeedBook 19134, Page 1173Recorded8/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954