Skip to content

597 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block194.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,125
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
57%
Improvement Value:$94,300
43%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+5.5%
2024$5,131+3.7%
2023$4,949-3.6%
2022$5,134+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5295, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1970