Skip to content

5 Huckleberry CtBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block194.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
49%
Improvement Value:$148,500
51%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+5.2%
2024$7,120+3.5%
2023$6,879+1.3%
2022$6,792+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10452, Page 1241

Property Built

Built

Year Built: 1978