Skip to content

446 Mamie Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Dec 11, 1998

Property Information

Block194.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,630
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
38%
Improvement Value:$211,300
62%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+5.2%
2024$8,379+3.5%
2023$8,096+1.3%
2022$7,993+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5646, Page 343

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5026, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1992