Skip to content

458 Mamie Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block194.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,386
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
51%
Improvement Value:$124,800
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+5.2%
2024$6,260+3.5%
2023$6,049+1.3%
2022$5,972+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,386DeedBook 19048, Page 146Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13161, Page 1076

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 11794, Page 1780

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 10929, Page 165

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5066, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1993