Skip to content

406 Mamie Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 19, 2009

Property Information

Block194.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
48%
Improvement Value:$145,900
52%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+5.2%
2024$6,849+3.5%
2023$6,618+1.3%
2022$6,534+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14493, Page 1054

Property Built

Built

Year Built: 1985