Skip to content

409 Mamie Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block194.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,366
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
50%
Improvement Value:$114,200
50%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+0.8%
2024$5,627+3.5%
2023$5,437+1.3%
2022$5,368+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5231, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1987