Skip to content

420 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block194.08
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,494
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
46%
Improvement Value:$139,400
54%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+5.2%
2024$6,339+3.5%
2023$6,125+1.3%
2022$6,047+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 17254, Page 138Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13745, Page 204

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4902, Page 517

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4771, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1988