Skip to content

617 Leanora St.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block194.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
49%
Improvement Value:$137,100
51%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+5.2%
2024$6,602+8.5%
2023$6,084+1.3%
2022$6,007+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,488DeedBook 19380, Page 1811Recorded5/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1980