Skip to content

593 Leanora St.Brick, NJ 08723

Built 1977

Last Sale Date
Apr 9, 2013

Property Information

Block194.10
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
48%
Improvement Value:$143,600
52%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+5.2%
2024$6,773+3.5%
2023$6,544+1.3%
2022$6,462+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977