Skip to content

604 Donald StBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block194.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,420
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
56%
Improvement Value:$105,000
44%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+5.2%
2024$5,823+8.3%
2023$5,376+1.3%
2022$5,305+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,420DeedBook 18456, Page 894Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4920, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1960