Skip to content

585 Leanora St.Brick, NJ 08723

Built 1977

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block194.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1128
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
52%
Improvement Value:$131,500
48%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+5.2%
2024$6,690+3.5%
2023$6,464+1.3%
2022$6,382+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 15281, Page 324

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 10229, Page 183

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4782, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1977