Skip to content

411 Reedy DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Jul 26, 1995

Property Information

Block194.10
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1988
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
45%
Improvement Value:$161,600
55%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+5.2%
2024$7,223+3.5%
2023$6,978+1.3%
2022$6,890+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5288, Page 872

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5121, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1975