Skip to content

428 Leanora StBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block194.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,902
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
48%
Improvement Value:$145,900
52%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+5.2%
2024$6,886+4.5%
2023$6,592+1.3%
2022$6,508+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$111,722
DeedBook 12315, Page 64

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 11206, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 1972