Skip to content

428 Preston StBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block194.13
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,724
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
49%
Improvement Value:$138,900
51%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,046+5.2%
2024$6,697+3.5%
2023$6,471+1.3%
2022$6,389+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973