Skip to content

608 Peter PlBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block194.13
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
46%
Improvement Value:$152,500
54%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+5.2%
2024$6,987+7.5%
2023$6,501+1.3%
2022$6,415+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,988DeedBook 18325, Page 1295Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11921, Page 842

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5291, Page 970

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5163, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1973